بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

در گذشته‌ای نه‌چندان دور برای تبلیغات و بازاریابی از ابزارهای همچون رادیو، تلویزیون، چاپ و نشریات و بیلبورد (تابلوهای تبلیغاتی) استفاده می شد. در روش‌های سنتی که بسیار هم فراگیر شده بودند با وجود تمامی مزایایی که داشتند اما سه عیب خیلی بزرگی هم داشتند:

* گران گران گران
برای شرکت های کوچک که توانایی مالی آنچنانی نداشتند این روشها مقرون به صرفه نبود و فقط شرکتهای بزرگ قادر به پرداخت هزینه های گران و تحمل ریسک آن بودند.
* بدون بازخورد سریع
سرعت تهیه گزارشی که نشان دهد پیام تبلیغاتی چقدر تاثیر گزار بوده است بسیار کند بود.
* عدم قابلیت پیگیری
نتایج دقیقی از اینکه چند نفر، چگونه، چه اندازه پیام تبلیغاتی یا صدای برند شما را دریافت کرده اند هم وجود نداشت

 

 پیدایش مفهوم بازاریابی دیجیتال

در اواسط دهه ۱۹۸۰ بود که گروه تبلیغات نرم(SoftAd Group)  شیوه ی تبلیغاتی جدیدی را با تغییر شیوه های ترفیعی چند شرکت اتومبیل سازی مطرح نمود. این گروه فلاپی دیسک های تبلیغی را جایگزین مجلات و بروشورهای تبلیغی نمود تا به مشتریان فرصت یک رانندگی مجازی قبل از خرید محصول را بدهند.
بنابراین هر فردی می توانست در هر جایی از دنیا که باشد با ماشین مورد علاقه خود که قصد خرید آن را دارد یک سواری مجانی بگیرد و در صورت تمایل آن ماشین را بخرد!

اما نخستین بار در دهه ۹۰ میلادی بود که اصطلاح بازاریابی دیجیتالی به کار گرفته شد.  برندها و شرکت ها، برای برقراری ارتباط‌‌ محسوس و پویاتر با مشتریان، از طریق رسانه‌های عمومی (mass media) مانند تلویزیون، رادیو و… دچار مشکل شدند چرا که مشتریان از مشاهده روزانه تبلیغات در رسانه‌های گوناگون به ستوه آمده‌ بودند و دیگر چندان طرفداری نداشتند.

 

digital marketing
digital marketing

بازاریابی دیجیتال چیست؟

به بازاریابی هدفمند، قابل اندازه گیری و تعاملی محصولات و خدمات با استفاده از فناوری های دیجیتال در جهت رسیدن به مشتری نهایی، بازاریابی دیجیتال گویند.

به شکل عام می‌توان گفت که بازاریابی دیجیتال در رابطه با استفاده از کانال‌های ارتباطی دیجیتال به‌منظور ترویج محصولات و خدمات برای مصرف‌کنندگان هست. به‌عنوان‌مثال، این روش از ترویج می‌تواند از طریق اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، تلفن‌های موبایل، تبلیغات نمایشی، ایمیل، تبلیغات ویدئویی و … باشد.

کایزر کوفسکی و همکاران چرخه بازاریابی دیجیتالی را در قالب ۶ مرحله ذیل بیان می کنند :
جذب مشتریان برای مراجعه به وب سایت و خرید از شرکت درگیر کردن مشتریان در فرآیند خرید از شرکت
حفظ مشتری برای ایجاد وفاداری و مراجعه مجدد به شرکت و وب سایت
دریافت بازخورد برای بهبود مستمر محصولات و خدمات
ایجاد و حفظ ارتباط دایمی با مشتریانش از طریق اینترنت و وب سایت

بازاریابی دیجیتال
بازاریابی دیجیتال

 


نمونه‌هایی از ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال:

۱-بازاریابی محتوا
۲-بازاریابی شبکه های اجتماعی
۳-بازاریابی ایمیلی
۴-بازاریابی موتور های جستجوگر SEO و  SEM
۵-بازاریابی اپلیکشن و موبایل
۶-روابط عمومی آنلاین
۷-ویدیو مارکتینگ
۸-و …

بازاریابی دیجیتال چه فایده ای دارد؟

بهترین و آسان ترین کار برای آنکه متوجه شوید فایده ی استفاده از بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارتان چیست، دانستن تفاوت های میان بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال می‌باشد. در این صورت بهتر می توانید انتخاب و  تصمیم گیری نمایید.
و البته خیلی تفاوتهای دیگر

 

در بازاریابی دیجیتال برای داشتن و ایجاد خریداران طرفدار برند، بایستی به شناخت مشتریان در سطح کانال‌های مختلف و سپس برقراری ارتباط با آن‌ها برحسب علایقشان پرداخت. شما چگونه اقدام به این کار می‌کنید؟
مشتریان خود را بشناسید

مشتریان شما از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف مانند ایمیل، بخش خدمات مشتریان، شبکه‌های اجتماعی، بازدید از فروشگاه و خرید آنلاین با شما ارتباط برقرار می‌کنند. اطلاعات این افراد از سطح کانال‌های مختلف باید در یک پایگاه داده جمع‌آوری شوند. شما با داشتن درکی بهتر از علایق، سبک زندگی و دیگر خصوصیات آن‌ها، چه به‌صورت آفلاین یا آنلاین، پیشنهاد‌هایی باارزش بالاتر به آن‌ها ارائه می‌کنید.
به‌عنوان‌مثال در نظر بگیرید فرشید در طی چند ماه تعدادی سفارش آنلاین را در سایت شما ثبت کرده است. همچنین در مراجعه به شعباتی از فروشگاه شما برای خریدهایش کوپن تخفیف دریافت کرده که قبلاً از طریق ایمیل هم آن‌ها را دریافت کرده بود. وی در ادامه اقدام به لغو اشتراک از دریافت این ایمیل‌ها می‌کند یا اینکه منابع دریافتی فیزیکی خود را معدوم می‌کند. هر یک از این تعاملات با وی منجر به دریافت اطلاعاتی از رفتار وی می‌شد. تصور کنید که اطلاعات رفتاری این فرد ‌در یک پایگاه اطلاعاتی جدا از یکدیگر ذخیره شود، آنگاه چه مشکلی دارید؟ راهی برای تفسیر چرایی این رفتار فرشید و لغو اشتراک وی برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات مشتری خود را تحلیل کنید

با در اختیار داشتن یک پایگاه اطلاعاتی یکپارچه پیش‌بینی رفتار، سبک زندگی، علایق، چگونگی خرید راه دست‌یابی به وی آسان و ممکن می‌شود. البته توجه به روش‌های سنتی تحلیل از قبیل جمعیت شناختی و روان‌شناختی نیز دارای اهمیت هستند:
اطلاعات جمعیت شناختی: خصوصیات حقیقی از قبیل سن، جنسیت، شغل و درآمد. مثال: اکثریت مشتریان شما جزء خانم‌ها هستند یا آقایان؟ کجا زندگی می‌کنند؟ مجرد هستند یا متأهل؟
اطلاعات روان‌شناختی: ارزش‌ها، باورها، سبک زندگی. این اطلاعات پاسخگوی سؤالاتی از قبیل چه مواردی موجب انگیزه برای خرید محصولات یا خدمات شما می‌شود؟ ارزش‌های کلیدی آن‌ها چیست؟ سرگرمی و عادات آن‌ها چیست؟
رفتاری: رفتارهایی از قبیل فراوانی خرید و کانال ارتباطی مورداستفاده، به عنوان مثال آیا به ایمیل ارسالی شما پاسخ داده‌اند، یا قبل از بازدید از فروشگاه شما به‌صورت آنلاین محصولات شمارا بررسی کرده‌اند؟
رفتار دیجیتال: هرگونه رفتار آنلاینی که قابل‌ردیابی باشد که شامل باز کردن ایمیل، زمان بازگشایی آن‌ها، لینک‌های کلیک شده، ترک سبد خرید و رفتارهای اجتماعی می‌شود.

با داشتن مجموعه اطلاعاتی به این شکل در یک پایگاه داده منسجم، امکان ارسال پیشنهاد صحیح و مناسب در زمان مناسب و از طریق کانال ارتباطی مناسب برای مشتری وجود دارد. البته توجه کنید که بازاریابی دیجیتال تنها جزئی از کلیات استراتژی شما برای هدف قرار دادن مشتری، ارتقاء برند و افزایش وفاداری هست. درحالی‌که برخی از مشتریان ممکن است دریافت ایمیل را بپسندند، برخی دیگر ممکن است ترکیبی از روش‌های قدیمی‌تر و جدیدتر را برای ترغیب شدن به خرید بپسندند. به‌هرحال شما باید در هرجایی که مشتری شما حضور دارد، حاضر باشید، چه در فضای آنلاین، چه در محیط فروشگاهی!

1 thought on “بازاریابی دیجیتال”

  1. یک پکیج تبلیغاتی زودبازده و کم هزینه که مناسب تبلیغات هتل و فروش می باشد رو معرفی کنید لطفا، خیلی برام مهمه که تمرکز کنه روی جامعه هدفم

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *